Trójmiejska aktywność na świeżym powietrzu: spacery nad morzem - Bayjonn Hotel Sopot
Trasy spacerowe w Trójmieście

Trasy spacerowe w Trójmieście

Wybierając się na Pomorze, do Trójmiasta zapewne zastanawiasz się, jak aktywnie będziesz mógł spędzić czas…? Przebywając w tak pięknym miejscu, warto choć na chwilę opuścić hotel, by w pełni docenić piękno okolicy. Szczęśliwie Gdańsk, Gdynia i Sopot są otoczone przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Położenie wśród okalających Trójmiasto lasów i przecinających je licznych szlaków turystycznych daje ogromne możliwości aktywności na powietrzu, spędzenia czasu pośród pięknej przyrody i rozkoszowania się urokami kaszubskiego krajobrazu podczas spacerów.

Szlaki turystyczne w obrębie Gdańska, Gdyni i Sopotu

Zamiast udania się do centrum zatłoczonego (zwłaszcza w sezonie) miasta Gdyni, Sopotu bądź Gdańska i wędrówek wśród hoteli i galerii, proponujemy przemierzyć spokojnym spacerem jeden z wielu, oznakowanych szlaków turystycznych w okolicach. To doskonała okazja, by docenić piękno krajobrazu Pomorza Wschodniego.

Poniżej kilka propozycji najbardziej znanych pieszych szlaków turystycznych w Gdańsku i okolicach (choć miło czasem się i zgubić) Gdzie wybrać się na spacer w Trójmieście? W jakich okolicach zarezerwować hotel, by mieć jak najlepszy dostęp do atrakcji turystycznych? Na które trasy się zdecydować, by zapewnić sobie jak najlepsze widoki? Gdzie można zobaczyć najciekawsze okazy fauny i flory?

Szlak Trójmiejski

Najbardziej znany, wybierany jako cel spacerów zdecydowanie chętniej niż inne szlaki turystyczne w Gdańsku, zwany również szlakiem Wzgórz Trójmiasta. Ma prawie 50 km i przebiega przez granice administracyjne Gdyni i Gdańska, co zdecydowanie ułatwia dojazd z większości hoteli czy pensjonatów, nawet przy użyciu komunikacji miejskiej. Warto przemierzyć choćby część położoną w najbliższej okolicy, dopasowując przebieg wędrówki do swoich możliwości. Trasa jest bardzo urozmaicona, wiedzie również przez piękne tereny leśne, zahaczając o punkty widokowe. To żółty szlak, dostępny dla mało i średnio zaawansowanych. Tylko częściowo dostępny jest dla rowerów, z racji bardzo zróżnicowanego terenu, zalecamy więc raczej pokonanie go spacerem.

Najciekawsze miejsca Szlaku Trójmiejskiego to:

  • Zbiornik Stary Sobieski
  • Punkt widokowy Ślimak w Jaśkowym Lesie
  • Wzniesienie Marii
  • Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie
  • Góra Donas
  • Diabelski Kamień w Lesie Oliwskim

Gdyński Szlak Kępa Redłowska

Wybierając hotel w Sopocie czy Gdańsku, nie musimy ograniczać się do zwiedzania wyłącznie tych miast. Gdynia ma nam równie wiele do zaoferowania, warto więc znaleźć czas na spacer również tam. Przechadzając się klifowym wybrzeżem, które wyniesione jest nawet do 65 metrów nad poziomem morza, mamy szansę podziwiać jarząb szwedzki, gatunek drzewa chronionego, występujący tylko na Pomorzu, pozostałości stanowisk ogniowych 11 Baterii Artylerii Stałej z lat 50. XX wieku oraz przepiękne widoki z Redłowskiego Cypla na Zatokę Gdańską.

Punkt widokowy, wieża w Kolibkach ukazuje cudowny widok na Zatokę Gdańską, lasy, zabudowania i stanowi doskonałe ukoronowanie spaceru w tej okolicy. Warto wspiąć się po schodach, na sam szczyt wieży. Nie można zapomnieć o Kamiennej Górze (dzielnica Gdyni, z której również rozpościera się panoramiczny widok na Zatokę i miasto), uznawanej za jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w okolicy.

Gdzie możemy wędrować w okolicach Gdańska?

Jeśli tylko mamy możliwość, by opuścić hotel na dłużej, warto wybrać się na spacer również w okolice Gdańska. Jakie turystyczne trasy tam znajdziemy?

Szlak Motławski

To główny Szlak Żuław Gdańskich, który niemal w całości przebiega wzdłuż Motławy. Cała trasa ma ponad 40 km i biegnie z Gdańska do Tczewa. Przebiega przez wiele urokliwych wiosek, a także w pobliżu Wisły.

Najciekawsze punkty tej trasy:

  • Ruiny zamku krzyżackiego w Grabinach-Zameczku
  • Ceglane kościółki
  • Batorowy Ostaniec – pagórek pleistoceński w okolicach Grabin-Zameczku
  • Wały przeciwpowodziowe wzdłuż Wisły

Zapraszamy do Trójmiasta! Tutaj nikt nie będzie się nudził! Wyjdź poza hotel i sprawdź, jakie piękne miejsca i atrakcje turystyczne uda Ci się odkryć!