Hel - atrakcje. Co warto zwiedzić i zobaczyć? - Bayjonn Hotel Sopot
Hel wycieczka atrakcje

Hel ‒ atrakcje. Co warto zwiedzić i zobaczyć?

Osoby, które wybierają się na Hel i myślą nad tym, co warto zwiedzić w tym uroczym miejscu, zachęcamy do sprawdzenia poniższych wskazówek. Można się z nich dowiedzieć, jakie atrakcje czekają na odwiedzających i ich rodziny. Warto zobaczyć już teraz, jak dotrzeć z hotelu w Sopocie do wybranych zabytków i które z nich są szczególnie polecane.

Sopot ‒ idealne miejsce na nocleg i zwiedzanie okolicy

Bayjonn to hotel w Sopocie oferujący turystom wszystko, co niezbędne do udanego wypoczynku. Ten prestiżowy obiekt położony w centrum miasta sprzyja zarówno lokalnemu zwiedzaniu, jak i organizowaniu wycieczek do nieco bardziej oddalonych miejscowości.
Aby każdy odwiedzający poczuł się u nas wyjątkowo, prezentujemy pokoje o najwyższym standardzie z indywidualnie sterowaną klimatyzacją. Z niektórych apartamentów widać morze i molo. Fitness i sauna, strzeżony parking, całodobowa recepcja i opieka lekarska to tylko niektóre z aspektów zwiększających bezpieczeństwo i komfort Klientów.
To wszystko sprawia, że warto wybrać nasz hotel w Sopocie zarówno na weekend, jak i dłuższy urlop. Możliwość szybkiego dotarcia do Gdyni i Gdańska, a także na Hel czy do innych, pięknych, nadmorskich miejscowości sprawia, że to idealne miejsce na wypoczynek.

Jak dotrzeć z Sopotu na Hel?

Z Sopotu można przedostać się na Hel promem wodnym (odpływa z mola) lub samochodem. Pierwsza wersja zajmuje mniej czasu i zapewnia piękne widoki. Drugą radzimy wybrać osobom, które chcą mieć nieograniczony czas na pobyt.

Hotel w Sopocie oferuje także takie atrakcje jak wycieczki łódką na Hel. To propozycja idealna do Gości, którym zależy na zorganizowanej, bezpiecznej i krótkiej podróży.

Hel ‒ najważniejsze atrakcje

Położony w województwie pomorskim, na cyplu Mierzei Helskiej Hel to miasto, w którym nikt nie będzie się nudził. Bez względu na to, czy na jego zwiedzanie przeznaczy się kilka godzin, czy weekend, można być pewnym, że będzie to aktywność, która pozytywnie zaskoczy każdego. Co więcej, ma do zaoferowania ciekawe atrakcje dla odwiedzających w każdym wieku. Niezależnie od tego, czy turysta wybiera się w podróż sam, z drugą połówką, z rodziną, czy przyjaciółmi ‒ będzie zachwycony.

Wypoczynek na plaży

Zanim rozpocznie się zwiedzanie lub tuż po jego zakończeniu warto poleżeć na piasku i wykąpać się w morzu. Do wyboru jest duża plaża, położona głównie na Cyplu Helskim, nad otwartym Bałtykiem oraz mała plaża ‒ zlokalizowana przy Fokarium. W upalne dni należy pamiętać o kremie z filtrem i nakryciu głowy.

Co zwiedzić na Helu ‒ 5 najważniejszych atrakcji

Odpowiedź na pytanie, co warto zobaczyć na Helu, znajduje się poniżej. Opisujemy top 5 miejsc, które trzeba zwiedzić!

 1. Latarnia morska ‒ ośmiokątna wieża o wysokości 41 m, z czerwonobrunatnej cegły musi znaleźć się na planie atrakcji do zwiedzania każdego turysty. Zwężająca się ku górze budowla oferuje odwiedzającym galerię, a przede wszystkim cudowne widoki na Zatokę Gdańską. Latarnia została wysadzona w 1939 roku podczas obrony Helu. Trzy lata później ją odbudowano.
 2. Fokarium  ‒ ta część Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry, podlegająca pod Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, powstała w 1999 roku. Ośrodek na rzecz badań i ochrony fok działał dużo wcześniej. Za rozpoczęcie jego działalności uznaje się moment wyleczenia pierwszej foki, która w 1992 roku przybyła tu na rehabilitację. Zwierzę o imieniu Balbin było więc inspiracją do otwarcia Fokarium. Od tego czasu wyleczone w ośrodku foki są wypuszczane na wolność. W Fokarium na Helu przeprowadza się badania dotyczące zachowania tych zwierząt, trasy ich wędrówek czy sposobu odżywiania. Pracownicy przekazują odwiedzającym różnorodne, ciekawe informacje dotyczące tych wyjątkowych zwierzaków. Interesujące są także atrakcje takie jak pokazy karmienia.
 3. Park rzeźby kaszubskiej. W znajdującym się przy dworcu kolejowym parku można zobaczyć niezwykłą wystawę drewnianej rzeźby kaszubskiej. Praca przedstawiająca wiersz “Rzepka” autorstwa Juliana Tuwima trafiła do księgi rekordów Guinnessa, jako najdłuższa rzeźba powstała z jednego kawałka drewna.
 4. Bulwar Nadmorski ‒ będąc na Helu, trzeba się tutaj przespacerować. Bulwar prowadzi do Fokarium oraz Parku Wydmowego. Wartą zobaczenia atrakcją jest posąg Neptuna. Legenda głosi, że osoby, które okrążą postać rzymskiego boga mórz i oceanów dwukrotnie (w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara) będą w życiu odnosić sukcesy.
 5. Ulica Wiejska ‒ jest idealnym miejscem na spacer po Helu, na której można zobaczyć tradycyjne budynki pochodzące z XIX wieku. W wielu z nich mieszczą się urokliwe restauracje oraz sklepy. Latem w jednym z domów ‒ Checzy Kaszubskiej można podziwiać oryginalną wystawę dotyczącą kultury regionu.

Park Wydmowy i Dom Morświna

Kolejnymi atrakcjami dla turystów, a także miejscami chętnie zwiedzanymi przez mieszkańców Helu są: Park Wydmowy i Dom Morświna. Pierwsze z wymienionych jest idealnym przykładem na odtworzenie naturalnej formy środowiska. Z drewnianego pomostu można obserwować wydmy oraz plażę i zatokę.

W Domu Morświna przygotowano kolejną atrakcję – wystawę dotyczącą tego zagrożonego gatunku, wielorybów i delfinów.

Muzea

Wielbiciele zwiedzania Muzeów na Helu nie będą się nudzić. Do wyboru jest kilka wspaniałych miejsc. Jednym z nich jest Muzeum Obrony Wybrzeża (MOW), które wraz ze znajdującym się w pobliżu skansenem z pojazdami, minami i pociskami jest uznawane za najważniejszą militarną atrakcję regionu. Obiektem najchętniej fotografowanym przez odwiedzających jest pusty dziedziniec, na którym niegdyś stało ogromne działo. Oczywiście, znajdujące się we wnętrzu muzeum sale i wystawy także robią ogromne wrażenie i są warte zobaczenia. Różnorodne modele statków i samolotów, makiety umocnień czy wystawy broni i sprzętu wojskowego to tylko niektóre z atrakcji czekających na turystów.

Warto zobaczyć i zwiedzić także Muzeum Rybołówstwa znajdujące się w dawnym kościele pw. św. Piotra i Pawła. Ma ono 3 poziomy (dwie ze stałą wystawą, jedna z tymczasową) oraz taras widokowy. Podczas wizyty turyści zdobędą informacje dotyczące m.in. historii polskiej marynarki, technik połowu ryb czy ekologii Bałtyku.

Polecamy także zobaczyć Muzeum Helu składające się z trzech części:

 • wystawy etnograficznej,
 • wystawy przyrodniczej,
 • ogrodu botanicznego.

Pozostałe atrakcje Helu

Poza opisanymi wyżej miejscami, które każdy turysta powinien zwiedzić, godne uwagi przyjezdnych są także:

 • Bateria im. H. Laskowskiego wykorzystywana w trakcie obrony Półwyspu Helskiego w 1939 roku,
 • Kopiec Kaszubów ‒ monument uformowany z wielkich kamieni symbolizujący jedność społeczności kaszubskiej,
 • Wraki Statków ORP Wicher II i ORP Gryf II.

Już teraz zaplanuj wakacje w Sopocie i wycieczkę na Hel

Powyższe pomysły na spędzenie czasu na Helu są doskonałą odpowiedzią na pytanie, co warto zobaczyć i zwiedzić w tym miejscu. Aby zwiedzanie przebiegało bez zbędnych niespodzianek, należy się do niego odpowiednio przygotować. Dlatego też polecamy planowanie weekendowego wyjazdu z wyprzedzeniem i rezerwację komfortowego, nowoczesnego pokoju w Bayjonn ‒ wyjątkowym hotelu w Sopocie, z którego dotarcie na Hel będzie krótkie i przyjemne.